W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna ukazała się dokumentalna książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. “Dziewiętnastoletni marynarz” zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie stryjecznego dziadka autorki. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w postaci projektu filmowego.

W 2020 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało aktorowi Zacharjaszowi Muszyńskiemu trzymiesięczne stypendium artystyczne w kategorii “film” w ramach projektu “Kultura w sieci”. Projekt realizowany jest w ramach tego stypendium. Scenariusz i reżyseria to praca Zacharjasza Muszyńskiego i Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się Zacharjasz Muszyński. Ze względu na fakt, że aktor obdarzony jest głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatka, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak.

Filmy współczesne kręcono używając iPhone 11pro, a montowano w programie DaVinci Resolve, czym zajęła się Małgorzata Karolina Piekarska.

Fotografie bohatera i jego rodziny pochodzą z prywatnych zbiorów Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, podobnie jak dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie, a także niektóre pocztówki pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W kilku filmach (listy: 44, 45, 48, 50, 51, 53, 54, 55 i 56) wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku pt. “Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w jakim “zagrał” statek szkolny “Lwów”, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA). 

 Film „Zew morza” w całości można obejrzeć w serwisie Ninateka: 

https://ninateka.pl/film/zew-morza-henryk-szaro

Finał projektu to koniec września 2020. Wtedy w sieci zamieszczone zostaną wszystkie filmy, fotografie etc., a także… krótki film typu “making off”.