„Dziewiętnastoletni marynarz” znów w księgarniach

Miło poinformować, że do księgarń trafiło drugie wydanie książki „Dziewiętnastoletni marynarz”, na podstawie której powstał cały projekt on-line. Tytuł: Dziewiętnastoletni marynarzAutor: Piekarska Małgorzata KarolinaNumer ISBN: 978-83-958682-7-6Kod kreskowy (EAN): 9788395868276liczba stron: 120Wydawnictwo: NauticaFormat: 14.5 x 20.5 cmWaga: 230 gRok wydania: 2021 Za jeden kubek tenKuj się tu cały dzieńO! Czarna kawo! Smak swój zmień! Śpiewali w latach dwudziestych ubiegłego wieku …

Dziewiętnastoletni marynarz – podsumowanie listów

Kulisy ekranizacji, czyli… 250 klipów Z przeszło 70 listów zdecydowaliśmy się na ekranizację tych, które są związane ze Szkołą Morską w Tczewie i marynarskim życiem autora. W tym 4 listy, gdy szykował się do egzaminów – to 4 pierwsze, w których melodię przewodnią stanowi „Wesoła marynarska wiara” w wersji na …

Szkolne intermedium

Pierwsze cztery listy powstały jeszcze przed pójściem Zbigniewa Piekarskiego do Szkoły Morskiej. Kolejne powstały pół roku później. 14 lipca wysłane zostaje do Zbigniewa zawiadomienie, że został jej uczniem, gdyż przyjęto go na wydział mechaniczny. Jakie było jego szkolne życie? Już za moment…

Zanim pokażemy pierwszy list…

Zbigniew Piekarski (1905-1924) jest autorem kilkudziesięciu listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie, choć cała historia zaczyna się chwilę wcześniej, gdy bohater szykował się do egzaminów wstępnych do szkoły… Listy pisał osobno do matki, a osobno do ojca. Wszystko dlatego, że choć rodzina Piekarskich pochodziła z Warszawy, to po powrocie do …

Ruszamy w Rejs!

Ta rzecz wydarzyła się prawie sto lat temu, gdy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w mieście Tczew utworzono pierwszą polską Szkołę Morską, która do historii przeszła jako kolebka nawigatorów. Jej powołanie nastąpiło 17 czerwca 1920 roku. A pierwsi słuchacze przekroczyli jej progi 8 grudnia. Było ich 58. W 1923 roku …